Laptop HP ProBook 4 G1i AI 16" Ultra 7 / 16 GB / 512 GB SSD / Windows 11 Pro (silver)
Intel Graphics / Intel Ultra 7 255U 1.7GHz / 16GB / 512GB SSD / Windows 11 Pro| Brand: | HP |
| Category: | Business Laptops |
| Code: | NB16HP00017-2 |
| Stock: | More than 5 |
| Warranty: | 1 year |
Prices are visible only to users! Login
| Brand | HP |
| Stock | In stock |
| Warranty | 1 leto |
| Condition | NEW |
| Screen Resolution | 1920 X 1200 |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Processor Description | Intel Ultra 7 255U 1.7GHz |
| RAM | 16GB |
| Disk Capacity | 512GB SSD |
| SSD | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Touchscreen | Ne |
| Graphics | Integrirana |
| Graphics Description | Intel Graphics |
| Optical Drive | Brez |
| Keyboard | US keyboard + SLO/CRO engraving |
| Illuminated Keyboard | Yes |
HP ProBook 4 G1i is an excellent choice for office and home use. It features a powerful Intel Core Ultra 7 255U processor with a clock speed of 1.7GHz and a 16-inch display with 1920x1200 resolution. Equipped with 16 GB DDR5 memory (all RAM slots are occupied) and 512 GB SSD. It offers smooth operation of everyday applications, durable design and thoughtful security solutions, making it an excellent choice for business and advanced users who need a reliable device for work at home, in the office or on the go. It runs on Windows 11 Pro, and includes an illuminated US keyboard with SLO engraving.
The HP ProBook G4i laptop stands out with exceptional design and powerful configuration. It is powered by a powerful Intel Core Ultra 7 255U processor, supported by 16 GB DDR5 memory. For storage, a 512 GB SSD drive is available. For comfortable work, there is an excellent 40.6 cm (16") IPS display with anti-glare protection and 1920x1200 (WUXGA) resolution.
The computer will easily handle even more demanding tasks.
Technical specifications:
- Display: 40.6 cm (16") IPS, WUXGA (1920x1200), anti-glare, 300 nits
- Intel Core Ultra 7 255U processor 1.7 GHz (up to 5.2 GHz, 12 MB cache)
- Memory: SODIMM 16 GB DDR5 5600 MT/s (all RAM slots are occupied)
- Storage: 512 GB SSD PCIe NVMe
- Graphics: integrated Intel Graphics
- Wireless connections: WiFi 6e AX211, Bluetooth 5.3
- Operating system: Windows 11 Pro
Connections:
- 1x HDMI 2.1
- 1x combined 3.5 mm audio jack
- 1x RJ-45
- 2x USB-A
- 2x USB-C
Physical characteristics:
- Dimensions: 35.94 x 25.1 x 1.09-1.7 cm
- Weight: 1.74 kg
Power supply:
- Battery: LiPoly, 3-cell, 56 Wh
- Charger: USB-C, 45 W
Warranty: 1 year
* We reserve the right to errors on the website in both image and text parts and do not assume responsibility for them.
Responsible Person in EU
An economic operator based in the EU that ensures product compliance with the required regulations.
HP
HP REG 23010, 08028 Barcelona
Spain
reg@hp.com
