Laptop MSI Vector 16 HX AI A2XWHG Intel Ultra 9 / 32GB / 1TB SSD / 16" QHD+ 240Hz / NVIDIA GeForce RTX5070 Ti / Windows 11 Home / Cosmic Gray
16,0" (40,6 cm) / NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti / Intel Ultra 9 275HX 2.7GHz / 32GB / 1TB SSD / Windows 11 Home| Brand: | MSI |
| Category: | Laptops |
| Code: | NB16MS00006-1 |
| Stock: | 4 |
| Warranty: | 2 years |
| Illuminated Keyboard | Yes |
| Device Type | gamerski prenosniki |
| Screen Diagonal | 16,0" (40,6 cm) |
| Screen Resolution | 2560 X 1600 |
| Processor | Intel Core Ultra 9 |
| Processor Description | Intel Ultra 9 275HX 2.7GHz |
| RAM | 32GB |
| Disk Capacity | 1TB SSD |
| SSD | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| Touchscreen | Ne |
| Graphics | NVIDIA GeForce |
| Graphics Description | NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti |
| Optical Drive | Brez |
| Keyboard | US keyboard + SLO/CRO engraving |
| Brand | MSI |
| Condition | NEW |
| Warranty | 2 leti |
MSI Vector 16 HX AI A2XWHG is a highly powerful gaming laptop designed for both demanding gamers and professionals.
It is equipped with a 16-inch QHD+ (2560x1600) display with a refresh rate of 240 Hz, which provides smooth and detailed image. Inside is the Intel Core Ultra 9 275HX processor, which enables exceptional performance even with the most demanding tasks.
Additional features include RGB keyboard with 24 lighting zones, special Copilot Key for increased productivity, IR webcam with privacy shutter, and 90Wh battery for extended use.
MSI Vector 16 HX AI A2XWHG combines top-tier hardware and advanced features, making it an excellent choice for passionate gamers and professionals who need a powerful laptop.
Processor Intel Core Ultra 9 275HX 2.7GHz (up to 5.4GHz, 40MB cache)
Display 40.64 cm (16") IPS QHD+ (2560x1600), 500nits, flicker-free, 3ms response time
Memory 32GB, 1TB NVMe SSD PCIe Gen4 disk
Graphics card NVIDIA GeForce RTX 5070 Ti 12GB GDDR7
Operating system Windows 11 Home
Features:
- DDR5-5600 (two slots, occupied, max up to 96GB)
- built-in speakers 2x2W, microphone, IR FHD webcam (30fps@1080p, HDR support)
- 2.5 Gigabit LAN, WiFi 7 Intel Killer BE1750, Bluetooth v5.4
- RGB backlit keyboard
- Firmware Trusted Platform Module (fTPM) 2.0
- touch trackpad
- cosmic gray color chassis
Interfaces:
- 2x Thunderbolt 5 (DisplayPort, PD 3.1 power delivery)
- 2x Type-A USB3.2 Gen2
- 1x HDMI 2.1 (8K @ 60Hz / 4K @ 120Hz)
- 1x SD Express card reader
- 1x audio combo input/output
Battery: 4-cell, 90 Whrs
Dimensions: 357 x 284 x 22.20-28.55 mm
Weight: 2.7 kg