HP OmniBook 5 Ultra Laptop 7 / 16GB / 1TB SSD / 16" IPS Touch Screen / Windows 11 Home (silver)
16,0" (40,6 cm) / Intel Graphics / Intel Core 7-255U 1.7GHz / 16GB / 1TB SSD / Windows 11 Home| Brand: | HP |
| Category: | Consumer Laptops |
| Code: | NB16HP00010 |
| Stock: | More than 5 |
| Warranty: | 1 year |
| Graphics Description | Intel Graphics |
| Graphics | Integrirana |
| Touchscreen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Home |
| SSD | Yes |
| Disk Capacity | 1TB SSD |
| RAM | 16GB |
| Processor Description | Intel Core 7-255U 1.7GHz |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Screen Resolution | 1920 X 1200 |
| Screen Diagonal | 16,0" (40,6 cm) |
| Condition | NEW |
| Warranty | 1 leto |
| Stock | In stock |
| Optical Drive | Brez |
| Keyboard | US keyboard + SLO/CRO engraving |
| Device Type | Business, WUXGA |
| Illuminated Keyboard | Yes |
| Brand | HP |
HP OmniBook 5 is a modern and powerful laptop intended for users who need a reliable and comfortable work tool for everyday tasks. The large 16-inch screen with high resolution and touch support enables clearer work with documents, spreadsheets, presentations and efficient multitasking, which is especially useful in office and hybrid work environments. The elegant silver design looks professional and fits well into business environments, while maintaining a touch of modernity.
The laptop is designed as a practical solution for users who are looking for a balance between performance, user experience and affordable price.
Processor Intel Core Ultra 7 255U 1.7 GHz (up to 5.2 GHz, 12 MB cache)
Screen 16.0" (40.6 cm) IPS WUXGA (1920x1200), 120Hz touch sensitive
Memory 16GB, 1TB M.2 NVMe PCIe 4.0 SSD
Integrated graphics card Intel Graphics
Operating system Windows 11 Home
Features:
- LPDDR5-SDRAM (on motherboard, not upgradeable)
- 2 built-in stereo speakers, built-in digital microphone, FHD webcam
- Wi-Fi 6, Bluetooth 5.4
- touchpad, numeric keyboard (illuminated)
Interfaces:
- 2x USB Type-C 10 Gbps
- 1x USB Type-A 10 Gbps
- 1x USB Type-A 5 Gbps
- 1x HDMI 2.1
- 1x 3.5mm audio
Battery: 3-cell, 59 Wh Li-ion
Dimensions: 357.7 x 254.8 x 18.6 mm
Weight: 1.77 kg
Responsible Person in EU
An economic operator based in the EU that ensures product compliance with the required regulations.
HP
HP REG 23010, 08028 Barcelona
Spain
reg@hp.com
