Laptop LENOVO ThinkPad X1 Carbon Gen 13 Ultra 7 / 32GB / 1TB SSD / 14" FHD+ touchscreen / Windows 11 Pro (black)
14,0" (35,6 cm) / Intel Graphics / Intel Ultra 7 255U 1.7GHz / 32GB / 1TB SSD / Windows 11 Pro| Brand: | LENOVO |
| Category: | Business Laptops |
| Code: | NB14LE00021 |
| Stock: | More than 5 |
| Warranty: | 3 leta (1 leto na baterij |
| Graphics Description | Intel Graphics |
| Graphics | Integrirana |
| Touchscreen | Yes |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| SSD | Yes |
| Disk Capacity | 1TB SSD |
| RAM | 32GB |
| Processor Description | Intel Ultra 7 255U 1.7GHz |
| Processor | Intel Core Ultra 7 |
| Screen Resolution | 1920 X 1200 |
| Screen Diagonal | 14,0" (35,6 cm) |
| Condition | NEW |
| Warranty | 3 leta (1 leto na baterijo) |
| Stock | In stock |
| Optical Drive | Brez |
| Keyboard | US keyboard + SLO/CRO engraving |
| Brand | LENOVO |
Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 13 is a premium business laptop, designed for professionals who need the highest level of mobility, performance and security. A thin and extremely lightweight design enables easy portability, while maintaining the robust construction characteristic of the ThinkPad series. The laptop is intended for demanding business environments where reliability, stable operation and high productivity in everyday work are key.
ThinkPad X1 Carbon Gen 13 is an excellent choice for executives, IT environments and professional users who want a prestigious, powerful and long-term reliable business laptop.
Processor Intel Core Ultra 7 255U 1.7 GHz (up to 5.2 GHz, cache 12MB)
Display 14.0" (35.6 cm) WUXGA (1920 x 1200) IPS, 500nits, touchscreen
Memory 32GB, 1TB PCIe Gen5 SSD disk
Integrated graphics card Intel Graphics
Operating system Windows 11 Pro
In more detail:
- LPDDR5x (on motherboard, no upgrade option)
- stereo speakers (Dolby Atmos), FHD 1080p IR webcam with privacy shutter + microphone
- LAN 100/1000M, Wi-Fi 6, 802.11ax 2x2 + BT5.2
- dTPM
- backlit keyboard, trackpad
Interfaces:
- 2x USB Type-C (Thunderbolt 4, USB 40 Gbps)
- 2x USB Type-A (USB 5 Gbps)
- 1x HDMI 2.1 4K @60Hz
- 1x 3.5mm audio
Battery: 57Wh
Dimensions: 8.08 mm – 14.37 mm x 312.8 mm x 214.75 mm
Weight: 1 kg