Laptop MSI Prestige 16 AI+ C3MG Core Ultra X9 / 32GB RAM / 2TB SSD / 16" OLED 2.8K / Intel Arc B390 / Windows 11 Pro (platinum)
16,0" (40,6 cm) / Intel Arc B390 GPU / Intel Core Ultra X9 388H 2.1 GHz / 32GB / 2TB SSD / Windows 11 Pro| Brand: | MSI |
| Category: | Consumer Laptops |
| Code: | NB16MS00008 |
| Stock: | 1 |
| Warranty: | 2 years |
| Graphics Description | Intel Arc B390 GPU |
| Graphics | Intel Arc Graphics |
| Touchscreen | Ne |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| SSD | Yes |
| Disk Capacity | 2TB SSD |
| RAM | 32GB |
| Processor Description | Intel Core Ultra X9 388H 2.1 GHz |
| Processor | Intel Core Ultra X9 |
| Screen Resolution | 2880 X 1800 |
| Screen Diagonal | 16,0" (40,6 cm) |
| Condition | NEW |
| Warranty | 2 leti |
| Stock | In stock |
| Optical Drive | Brez |
| Keyboard | US keyboard + SLO/CRO engraving |
| Illuminated Keyboard | Yes |
| Brand | MSI |
MSI Prestige 16 AI+ C3MG is a prestigious business laptop that combines top-notch performance, advanced AI features and outstanding design. It is intended for demanding professionals, executives and creators who need a reliable mobile workstation with a distinctive identity. The large display enables comfortable work with demanding projects, while the optimized architecture ensures smooth multitasking and high productivity.
Light yet robust case and refined design details create a device that stands out in both business and creative environments. It is an ideal choice for businesses and individuals who want to combine technological advancement, mobility and recognized prestige in one device.
Processor Intel Core Ultra X9 388H 2.1 GHz (up to 5.1 GHz, 12MB cache)
Display 16.0" (40.6 cm) OLED 2.8K (2880x1800), VESA DisplayHDR True Black 600, 400nits
Memory 32GB, NVMe SSD PCIe Gen4 2TB drive (M.2-2280 M-Key)
Integrated graphics Intel Arc B390 GPU
Operating system Windows 11 Pro
Features
- LPDDR5x (no upgrade option)
- LAN Gigabit INTEL/WGI219V, Intel Killer Wi-Fi 7 BE1775 + Bluetooth v6
- speakers 2x2W, 3x microphone, IR FHD webcam (30fps@1080p) with HDR & 3D Noise Reduction+ (3DNR+)
- touchpad, illuminated numeric keyboard
- fingerprint reader
- Trusted Platform Module(dTPM) 2.0
Interfaces
- 2x Thunderbolt 4 (DisplayPort/ Power Delivery 3.0)
- 2x Type-A USB 3.2 Gen2
- 1x HDMI 2.1 (8K @ 60Hz / 4K @ 120Hz)
- 1x LAN (RJ45)
- 1x combined audio input/output
Charging
- charger not included
- supports USB PD
- minimum charger power: 65 W
- maximum charger power: 100 W
Battery: 4-cell, 81 Wh, 5195 mAh
Dimensions: 357.7 x 254.3 x 11.9-13.9 mm
Weight: 1.59 kg